Napjainkban a daganatos megbetegedések mellett a keringési szervek, a szív és az erek betegségei fordulnak elő leggyakrabban. A ma emberének egészségét elsősorban a szív és az érrendszer megbetegedései veszélyeztetik. A különböző típusú keringési betegségek elterjedése között azonban figyelemre méltó különbség észlelhető. A bakteriális fertőzéssel összefüggő gyulladásos szívbetegségek gyakorisága - hála a megelőző higiénés rendszabályoknak és a hatásos gyógyszereknek - egyre csökken, ezzel szemben a koszorúér-betegségek, valamint a végtagi perifériás-érbetegségek száma állandóan nő.
A szív- és érrendszeri betegségek elsősorban idős korban - 60 év után - jelentkeznek. A csecsemőhalandóság csökkenése, a járványok leküzdése miatt az emberek egyre nagyobb százaléka ér el magasabb életkort. A civilizált országokban ma az átlagos életkor 70 év körül van, száz évvel ezelőtt 50 év alatt volt, a középkorban pedig a 35 évet sem haladta meg. Érthető ezért, hogy az átlagos életkor meghosszabbodásával a szív-és érbetegségek gyakorisága megnőtt. A másik körülmény az, hogy a fejlett orvosi vizsgálóeljárások elterjedésével a szív- és érbetegségeket ma már az esetek több mint 95%-ában felismerjük.
Q10
A Q10-koenzim vagy más néven ubikinon, ubidekarenon, koenzim Q, amelyet időnként CoQ10 vagy Q formában rövidítenek, amelyben a Q a kinon kémiai csoportra utal, a 10 pedig a lánc részben található izoprenil alegységek számára. Ez az olajban oldódó vitaminszerű anyag.
A CoQ10 koncentrációja azokban a szervekben a legmagasabb, amelyeknek a legnagyobb az energiaigénye - például szív, máj és vese.
Emberben két fő tényező vezet CoQ10 hiány kialakulásához: a bioszintézis csökkenése és a szervezet általi fokozott felhasználás.
Egyes krónikus betegségekről (rák, szívbetegség stb.) is úgy vélik, hogy csökkentik a bioszintézist és növelik a szervezet CoQ10 igényét, de ezeket az állításokat nem támasztják alá egyértelmű adatok.
Napi szükséglet
A CoQ10 nagy dózisban alkalmazva általában nem okozott toxicitást. Egészséges és beteg személyek az akár 3600 mg napi adagot is jól tolerálták. Nagyon nagy adagok bevétele esetén azonban néhány (főként emésztőrendszeri) mellékhatásról beszámoltak. A „megfigyelt biztonságos szint” (observed safe level – OSL) kockázatbecslési módszer alkalmazásával a napi max. 1200 mg fogyasztásának biztonságossága bizonyítható, így ez a szint tekinthető az OSL értéknek.
A Q10-koenzim segít a szív- és érrendszer egészséges működésének fenntartásában. Szívelégtelenségben igazolódott a CoQ10 hiány jelenléte. Nemrégiben igazolták, hogy a CoQ10 plazmakoncentrációja krónikus szívelégtelenségben a mortalitás független előjelzője, és a CoQ10 hiánya hátrányos a krónikus szívelégtelenség hosszú távú prognózisa szempontjából.
A CoQ10 több európai országban gyógyszerként kapható, de ugyanezekben az országokban étrend-kiegészítőként is rendelkezésre áll. Úgy vélik, hogy a keringő LDL oxidációja szerepet játszik az érelmeszesedés patogenezisében, amely a szívmegálláshoz, az ischaemiás stroke-hoz és a krónikus szívbetegséghez vezető alapvető rendellenesség. Az elmúlt évtizedben történt vizsgálatok szerint a humán LDL ubikinol tartalma védelmet nyújt az LDL oxidatív módosulásaival szemben, ezzel csökkentve az atherogén potenciált.
Jótékony hatások
Segít a szív- és érrendszer egészséges működésének fenntartásában
Kedvező hatást fejt ki migrénes fejfájásban szenvedőknél
Kedvező hatása van a rák kezelésében valamint a daganatellenes kezelés által okozott mellékhatások enyhítésében
Szívmegállás utáni túlélési arány kedvezőbben alakul
Jótékony hatással van a vérnyomásra
Segít a fogágybetegségek kezelésében
Megnöveli az emberi élettartamot
Csökkenti a sugárzás okozta károsodást
Új kutatási eredmény, hogy napi 1200 mg csökkenti a parkinson-kórt !
Természetes források
Az élelmiszerek közül a húsok és a hal CoQ10 tartalma a legmagasabb. Több mint 50 mg/kg található a marha-, a sertés- és a csirkeszívben és a csirkemájban. A tejtermékekben jóval kevesebb a CoQ10 az állati szövetekhez képest. A növényi olajok is elég magas CoQ10 tartalmúak. A zöldségek közül a petrezselyem és a perilla gyógynövény a leggazdagabb CoQ10 források, de a szakirodalomban jelentős különbségek vannak a CoQ10 szintjeik tekintetében. A brokkoli, a szőlő és a karfiol közepes CoQ10 források. A gyümölcsök és bogyós növények többsége rossz vagy nagyon rossz CoQ10 forrás, amelyek közül az avokádó kivétel, ugyanis viszonylag magas CoQ10 tartalmával.
Q10 készítmények
Béres Egészségtár Koenzim Q10 60 db
Walmark Koenzim Q10 60mg tabletta 30db
Now Koenzim Q10 50mg kapszula 50db
Celsus Q1+Q10 Vital kapszula 30 db, 60 mg
Celsus Szívünkért Q1+Q10 kapszula, szelénnel és B1-Vitaminnal
BioCo Q10 EXTRA 30 mg-os, 20+20 db 40 db
BioCo 50 mg vízoldékony Q10 30 db
Innovita 60 mg zsírban oldódó Q10 60 db
Vitamin Station Koenzim Q10 (90 db)
Herbária Koenzim Q10 + E vitamin lágyzselatin kapszula 60 db