Mikroelem. A vas nagyon fontos szerepet játszik az emberi szervezetben. A légző funkciók esszenciális eleme, a szöveti oxidációban szerepet játszó enzimek, és az oxigén-transzportot végző hemoglobin működése egyaránt a vashoz kötött. A szervezet vaskészletének 70%-a a hemoglobinban, a többi a májban, lépben, és a csontvelőben raktározódik. Csökkent vasbevitel esetén a szervezet ezekből a raktárakból használja fel a vasat, csak ennek kimerülését követően csökken a vér hemoglobin tartalma, és fejlődik ki a vérszegénység. Napi szükséglet
A vas ajánlott napi szükséglete 15- 20 mg. Nőknek a terhesség alatt és a szülést követően a nagy vérveszteség miatt nagyobb a vasszükségletük. Ugyanakkor az erős menstruációs állapotban is nélkülözhetetlen. Magasabb szükséglet jelentkezik véradás vagy műtéti beavatkozások esetén is.
A legjobb hasznosulási időpontja a szervezetben reggeli étkezés előtt fél órával van. Gátolja az E-vitamin felszívódását, így mellőzzük a párosítását. Lehetőleg ne fogyasszunk tejet ahhoz az étkezéshez, amikor a vas tablettát beszedjük.
A vas felszívódását csökkentik a csersav tartalmú tápanyagok, így a kávé, tea, de a gabona magvak is, mivel a vassal oldhatatlan komplexet képeznek.
Hiányos vérszegénység okai és tünetei
Fiatal nők esetében erős menstruációs vérzés
Terhesség vagy szoptatás időszaka alatt
Menopauzán átesett nők esetében
Legáltalánosabb tünete a kimerültség
Nagyon sápadt (beteges) arcszín és szájszín
Kifulladás, amikor az ember nehezen kap levegőt
Szapora szívverés
Nyugtalan láb szindróma
Erős fejfájás és megduzzadt agyi erek
Ok nélküli szorongás, idegrendszeri tünetek
Hajhullás
A nyelv szokatlan kinézete (sebes, gyulladt, sima felületű)
Vegetáriánus vagy vegán életmód a hús nem fogyasztása miatt
Gyerekeknél vagy serdülőknél a hirtelen növekedés miatt időszakosan több vasra lehet szükségük
Gyerekek esetében krétát, meszet vagy agyagot esznek
Pajzsmirigy alulműködés
Lisztérzékenység vagy IBS
A vashiány többségben nőknél fordul elő. Felnőtt férfiaknál és menopauzán átesett nők esetében a vashiányos vérszegénység hátterében már tipikusan valamilyen emésztőszervi, gyomor-bél traktusból eredő vérzés áll, így ezekben az esetekben endoszkópos kivizsgálás elengedhetetlen.
Vashiányt okozhat emellett a vas felszívódásának zavara. Ennek hátterében állhat például valamely vékonybél-betegség, amely nem csak a vas, hanem más egyéb vitaminok, például a folsav felszívódását is zavarhatja. A gyomor bizonyos gyulladásai savhiányt okozhatnak, ilyenkor a vashiányt a B 12 vitamin hiánya is kíséri.
A vashiány kialakulását okozhatja bélférgesség is, és bár nálunk ez a típus igen ritka, de kizárni ezt sem lehet.
Természetes források
Vasban gazdag: a baromfi, hal, sertés, marhahús, de ki kell emelni a májat és egyéb belsőségeket, mert a szervezet jó aszkorbinsav ellátottsága mellett, a vas felszívódását, és hasznosulását, ezekből fokozott mértékben lehet tapasztalni. A vasbevitel az étrenddel jelentősen befolyásolható, emiatt pedig nagyon fontos a teljes értékű, húst, halat, felvágottat, tojást, tejet, zöldséget és gyümölcsöt is tartalmazó étrend.
A vas felszívódását a C-vitamin, a folsav és a cink segíti legjobban.
Vas készítmények
Walmark Vas Plusz tabletta 30db
InnoPharm Vas Komplex kapszula 32 db
Now Iron Complex készítmény 100db
Dr.Steinberger Bio Piros szőlőlé 750 ml
InnoPharm Vas 8 mg + C-vitamin pezsgőtabletta 20 db
Plusssz Duo Vas Pezsgőtabletta 20db
Sanct Bernhard Vas 20 mg 120db kapszula
Nutrilab Vas Acerolával 60db étrend-kiegészítő kapszula
1x1 Vitaday Multivitamin rágótabletta cinkkel és vassal 60db