A flavonoidok a növényvilágban elterjedt gyógyhatású vegyületcsoport, sok gyógynövény a flavonoidoknak köszönheti előnyös tulajdonságait. A flavonoidok nevüket sárga színükről kapták (flavus latinul sárga).A flavonoid szó szerint a flavon származékait jelenti (flaván és izofalvon). Fő alkotóik a klorofillok, karotionidok, antocionidok, és a flavon, rutin, a luteolin. Az erekre hatnak kedvezően, mert kiegészítik a C-vitamin hatását, csökkentik a capillárisok (kiserek) törékenységét, áteresztőképességét. Kis mértékben csökkentik a vérnyomást, visszérgyulladást, a koleszterinszintet, a gyulladásokat, és húgyhajtó hatású.
A növényi eredetű bioflavonoidok közül a szőlőmag héjából előállított hatóanyag megvédi a kollagént és az elasztint a lebomlástól, így fokozva a hajszálerek ellenállását. Ezenkívül szabadgyök-fogó hatású, fokozza a vénás áramlást a kapillárisokban, csökkenti a vizenyőt és stimulálja a nyirokkeringést is.
Egyes vérzékenységgel járó, a skorbuthoz hasonló betegségek tiszta C-vitaminnal nem gyógyíthatók, de citromlé vagy paprikakivonat adására javulnak. A P-vitamint a paprikából sikerült kivonni. Ez az anyag csökkenti a hajszálerek áteresztőképességét (permeabilitását), innen az elnevezése is.
A P-vitamin segíti a C-vitamin felszívódását és megvédi az oxidációtól, ezenkívül erősíti a hajszálereket.
A flvonidoknak rákellenes, kardiovaszkuláris, antibakteriális, antifungális és gyulladásgátló hatásuk van!
Bioflavonok
Egyik jelentős képviselőjük a cirtomban található citrin, amit Szent-Györgyi Albert fedezett fel, és P-faktornak nevezett. A C-vitamin hatását potenciálják és kiegészítik, így általában együtt alkalmazzák őket. Például a rutin és a C-vitamin kombinációja a Rutascorbin tabletta. Tehát egy flavonoid akkor lesz bioflavon, ha rendelkezik a P-faktor hatással, a vénák-kapillárisok falát tömítik, a kollagén lebomlását gátolják, így erősítik az érfalakat. Ezen alapul a Venoruton és a Detralex gyógyszer hatása. Erős antioxidáns hatással bírnak, így a bőrfiatalság megőrzésében, és a tumoros megbetegedések kemoprevenciójában használhatók eredményesen.
A rutozid vagy P-vitamin általában C-vitaminnal kombináltan kapható, ugyanis segíti a C-vitamin felszívódását, és megvédi az oxidációtól. A rutozid is növeli a hajszálerek ellenálló-képességét, csökkenti a törékenységüket, valamint a kis erek áteresztőképességét. Gyulladáscsökkentő hatása is van, mivel csökkenti a hisztamin felszabadulását. Szabadgyök-ellenes hatású, javítja a nyirokkeringést, vagyis összességében csökkenti a vizenyőt, és ezáltal a visszér betegség kellemetlen tüneteit.
Toxikus hatásukat eddig nem mutatták ki. Fő előfordulásuk a citrusfélék, a kamilla és a csipkebogyó.
A visszérbetegség kezelését komolyan kell venni, mert súlyos esetben komoly következményei lehetnek, mint például a vénagyulladás vagy fekélyek kialakulása.
Hiány tünetei
Emberben kifejezetten P-vitamin-hiánybetegség nem ismert, de feltételezhető, hogy hiányában a C-vitamin felszívódása és felhasználása zavart szenvedhet, éppen ezért tüneteik átfedhetik egymást. A vízben oldódó vitaminok esetében nem fordul elő túladagolás, mert a vízben oldódó vitaminokat nem tudja tárolni a szervezet.
Hiányára figyelmeztet: a lábfeszülés, lábgörcsök, nehéz láb érzet, hajszálerek megjelenése, kitágulnak a lábszár vénák és kanyargóssá válnak.
Természetes források
A C-vitamin kísérője, általában ugyanazokban az élelmiszerekben fordul elő.
Legbővebben a citrusfélék, a csipkebogyó, a gránátalma, az áfonya, a szőlő és a szőlő magja, a brokkoli, a paradicsom, valamint más gyümölcsök és zöldségek tartalmazzák – elsősorban a gyümölcsök húsa gazdag ebben a vitaminban.
P-Vitamin készítmények
Flavin 7 Prémium kapszula 30 db
Swanson Fekete Áfonya kapszula 100 db
Turbó Egészség Szőlőmag kapszula rezveratrollal 90db
A méreganyagok semlegesítéséhez, a bőr feszesítéséhez, jó a keringési rendszernek, magas antioxidáns tartalmú, védelmet nyújt a szabadgyökök ellen.